Jäsenhuone|Työhuone

Otteluohjelma 2017

 

Joukkueet 2017

Kajaanin Pallokerho; Kempeleen Kiri; Kirittäret, Jyväskylä;

Lappajärven Veikot; Lapuan Virkiä; Manse PP, Tampere; Oulun Lipottaret;

Pesäkarhut, Pori; Pesä Ysit, Lappeenranta; Rauman Lukko; Seinäjoen Maila-Jussit

 

AvoinManse PP, Tampere-Pesäkarhut, Pori       

Ti 9.5.Kirittäret, Jyväskylä-Oulun Lipottaret 18.00
Ti 9.5.Pesäkarhut, Pori-Lappajärven Veikot 18.00     

Ke 10.5.Kajaanin Pallokerho-Lapuan Virkiä 18.00     

To 11.5.Manse PP, Tampere-Rauman Lukko 18.00     

Pe 12.5.Kempeleen Kiri-Pesäkarhut, Pori 18.00     

La 13.5.Lappajärven Veikot-Pesä Ysit, Lappeenranta 16.00

La 13.5.Oulun Lipottaret-Pesäkarhut, Pori 16.00     

Su 14.5.Rauman Lukko-Kempeleen Kiri 17.00
Su 14.5.Seinäjoen Maila-Jussit-Pesä Ysit, Lappeenranta 17.00     

Ke 17.5.Kajaanin Pallokerho-Oulun Lipottaret 18.00
Ke 17.5.Kirittäret, Jyväskylä-Lapuan Virkiä 18.00
Ke 17.5.Lappajärven Veikot-Rauman Lukko 18.00     

To 18.5.Manse PP, Tampere-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00     

Pe 19.5.Pesäkarhut, Pori-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Pe 19.5.Rauman Lukko-Kirittäret, Jyväskylä 18.00     

Su 21.5.Lapuan Virkiä-Seinäjoen Maila-Jussit 13.00
Su 21.5.Oulun Lipottaret-Lappajärven Veikot 13.00     

Ma 22.5.Kajaanin Pallokerho-Manse PP, Tampere 18.00     

Ti 23.5.Kempeleen Kiri-Manse PP, Tampere 18.00
Ti 23.5.Pesä Ysit, Lappeenranta-Rauman Lukko 18.00     

Ke 24.5.Pesäkarhut, Pori-Kajaanin Pallokerho 18.00     

To 25.5.Kempeleen Kiri-Lapuan Virkiä 14.00
To 25.5.Seinäjoen Maila-Jussit-Lappajärven Veikot 14.00
To 25.5.Oulun Lipottaret-Pesä Ysit, Lappeenranta 17.00     

La 27.5.Pesä Ysit, Lappeenranta-Kempeleen Kiri 17.00
La 27.5.Seinäjoen Maila-Jussit-Rauman Lukko 15.00
La 27.5.Manse PP, Tampere-Oulun Lipottaret 12.00     

Su 28.5.Lappajärven Veikot-Kajaanin Pallokerho 13.00
Su 28.5.Kirittäret, Jyväskylä-Kempeleen Kiri 16.00
Su 28.5.Lapuan Virkiä-Pesäkarhut, Pori 16.00     

Ma 29.5.Rauman Lukko-Kajaanin Pallokerho 12.00     

Ke 31.5.Lapuan Virkiä-Oulun Lipottaret 18.00
Ke 31.5.Manse PP, Tampere-Lappajärven Veikot 18.00
Ke 31.5.Pesä Ysit, Lappeenranta-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ke 31.5.Pesäkarhut, Pori-Rauman Lukko 18.00     

To 1.6.Kajaanin Pallokerho-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00     

Su 4.6.Kirittäret, Jyväskylä-Lappajärven Veikot 16.00     

Ti 6.6.Kempeleen Kiri-Oulun Lipottaret 18.00
Ti 6.6.Lapuan Virkiä-Manse PP, Tampere 18.00
Ti 6.6.Seinäjoen Maila-Jussit-Pesäkarhut, Pori 18.00     

Ke 7.6.Pesä Ysit, Lappeenranta-Lapuan Virkiä 18.00     

To 8.6.Lappajärven Veikot-Kempeleen Kiri 18.00     

Pe 9.6.Pesäkarhut, Pori-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Pe 9.6.Rauman Lukko-Oulun Lipottaret 18.00     

La 10.6.Kempeleen Kiri-Seinäjoen Maila-Jussit 13.00
La 10.6.Lapuan Virkiä-Lappajärven Veikot    Seinäjoella 22.00     

Su 11.6.Kirittäret, Jyväskylä-Manse PP, Tampere 16.00
Su 11.6.Pesä Ysit, Lappeenranta-Kajaanin Pallokerho 18.00     

Ke 14.6.Kajaanin Pallokerho-Kempeleen Kiri 18.00
Ke 14.6.Lappajärven Veikot-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ke 14.6.Manse PP, Tampere-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Ke 14.6.Oulun Lipottaret-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00
Ke 14.6.Rauman Lukko-Lapuan Virkiä 18.00     

Pe 16.6.Kirittäret, Jyväskylä-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Pe 16.6.Lappajärven Veikot-Oulun Lipottaret 18.00     

La 17.6.Pesäkarhut, Pori-Manse PP, Tampere 14.00
La 17.6.Kempeleen Kiri-Rauman Lukko 16.00
La 17.6.Seinäjoen Maila-Jussit-Lapuan Virkiä 16.00     

Su 18.6.Kajaanin Pallokerho-Rauman Lukko 17.00
Su 18.6.Pesä Ysit, Lappeenranta-Lappajärven Veikot 18.00     

Ke 21.6.Kirittäret, Jyväskylä-Kajaanin Pallokerho 18.00
Ke 21.6.Seinäjoen Maila-Jussit-Manse PP, Tampere 18.00     

Ti 27.6.Kajaanin Pallokerho-Pesäkarhut, Pori 18.00
Ti 27.6.Kempeleen Kiri-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ti 27.6.Oulun Lipottaret-Manse PP, Tampere 18.00
Ti 27.6.Pesä Ysit, Lappeenranta-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00     

Ke 28.6.Lappajärven Veikot-Pesäkarhut, Pori 18.00
Ke 28.6.Lapuan Virkiä-Rauman Lukko 18.00     

To 29.6.Oulun Lipottaret-Kajaanin Pallokerho 18.00
To 29.6.Rauman Lukko-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00     

La 1.7.Itä-LänsiImatralla14.00     

Ti 4.7.Rauman Lukko-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Ti 4.7.Seinäjoen Maila-Jussit-Kajaanin Pallokerho 18.00     

Ke 5.7.Kirittäret, Jyväskylä-Pesäkarhut, Pori 18.00
Ke 5.7.Lapuan Virkiä-Kajaanin Pallokerho 18.00
Ke 5.7.Oulun Lipottaret-Kempeleen Kiri 18.00     

Pe 7.7.Kempeleen Kiri-Lappajärven Veikot 18.00

Pe 7.7.Pesäkarhut, Pori-Oulun Lipottaret 18.00
Pe 7.7.Rauman Lukko-Manse PP, Tampere 18.00    

La 8.7.Seinäjoen Maila-Jussit-Oulun Lipottaret 15.00
La 8.7.Kajaanin Pallokerho-Kirittäret, Jyväskylä 16.00     

Su 9.7.Pesä Ysit, Lappeenranta-Pesäkarhut, Pori 18.00     

Ma 10.7.Lappajärven Veikot-Lapuan Virkiä 18.00     

Ti 11.7.Pesäkarhut, Pori-Kempeleen Kiri 18.00    

Ke 12.7.Lapuan Virkiä-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00
Ke 12.7.Manse PP, Tampere-Kempeleen Kiri 18.00
Ke 12.7.Rauman Lukko-Lappajärven Veikot 18.00
Ke 12.7.Seinäjoen Maila-Jussit-Kirittäret, Jyväskylä 18.00     

Pe 14.7.Oulun Lipottaret-Kirittäret, Jyväskylä 18.00    

La 15.7.Lappajärven Veikot-Seinäjoen Maila-Jussit 13.00    

Su 16.7.Kirittäret, Jyväskylä-Rauman Lukko 16.00
Su 16.7.Manse PP, Tampere-Lapuan Virkiä 16.00     

Ma 17.7.Pesä Ysit, Lappeenranta-Oulun Lipottaret 18.00     

Ke 19.7.Kempeleen Kiri-Kajaanin Pallokerho 18.00
Ke 19.7.Lapuan Virkiä-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ke 19.7.Pesä Ysit, Lappeenranta-Manse PP, Tampere 18.00
Ke 19.7.Rauman Lukko-Pesäkarhut, Pori 18.00     

Pe 21.7.Manse PP, Tampere-Kajaanin Pallokerho 18.00
Pe 21.7.Pesäkarhut, Pori-Seinäjoen Maila-Jussit 18.00     

La 22.7.Oulun Lipottaret-Lapuan Virkiä 16.00     

Su 23.7.Lappajärven Veikot-Manse PP, Tampere 13.00
Su 23.7.Kirittäret, Jyväskylä-Seinäjoen Maila-Jussit 16.00
Su 23.7.Lapuan Virkiä-Kempeleen Kiri 16.00
Su 23.7.Kajaanin Pallokerho-Pesä Ysit, Lappeenranta 17.00     

Ma 24.7.Kempeleen Kiri-Pesä Ysit, Lappeenranta 18.00     

Ke 26.7.Kajaanin Pallokerho-Lappajärven Veikot 18.00
Ke 26.7.Manse PP, Tampere-Kirittäret, Jyväskylä 18.00
Ke 26.7.Oulun Lipottaret-Rauman Lukko 18.00
Ke 26.7.Pesäkarhut, Pori-Lapuan Virkiä 18.00
Ke 26.7.Seinäjoen Maila-Jussit-Kempeleen Kiri 18.00      *) Pelataan Seinäjoen jalkapallostadionilla       

Jatkopelit

La 29.7.Jatkosarja (alustava)   
Ti 1.8.Jatkosarja (alustava)   
To 3.8.Jatkosarja (alustava)   
La 5.8.Jatkosarja (alustava)   
Ti 8.8.Jatkosarja (alustava)   
Pe 11.8.Jatkosarja (alustava)   
Su 13.8.Jatkosarja (alustava)         

Ke 16.8.Puolivälierä 1 (alustava)   
Pe 18.8.Puolivälierä 2 (alustava)   
Su 20.8.Puolivälierä 3 (alustava)   
Ti 22.8.Puolivälierä 4 (alustava)   
To 24.8.Puolivälierä 5 (alustava)         

Su 27.8.Välierä 1 (alustava)   
Ti 29.8.Välierä 2 (alustava)   
To 31.8.Välierä 3 (alustava)   
La 2.9Välierä 4 (alustava)   
Su 3.9.Välierä 5 (alustava)         

Ke 6.9.Pronssiottelu 1 (alustava)   
Ke 6.9.Loppuottelu 1 (alustava)   

La 9.9.Pronssiottelu 2 (alustava)   
La 9.9.Loppuottelu 2 (alustava)   

Su 10.9.Pronssiottelu 3 (alustava)   
Su 10.9.Loppuottelu 3 (alustava)   

La 16.9.Loppuottelu 4 (alustava)   

Su 17.9.Loppuottelu 5 (alustava)   

Naisten Superpesiksen sarjajärjestelmä 2017
 

Runkosarjaan kuuluu kaksinkertainen alkusarja, jonka jälkeen seitsemän parasta jatkavat ylemmässä ja neljä heikointa alemmassa jatkosarjassa.

Ylempi jatkosarja pelataan yksinkertaisena sarjana, jossa jokaisella joukkueella on kolme koti- ja kolme vierasottelua oheisen taulukon mukaisesti. Alempi jatkosarja pelataan kaksinkertaisena sarjana.
 
Ylemmästä ja alemmasta jatkosarjasta rakennetaan omat sarjataulukot, joihin lasketaan mukaan alkusarjan ottelut.
 
Ylemmän jatkosarjan joukkueet sijoittuvat runkosarjassa sijoille 1-7 ja etenevät kahdeksan parhaan pudotuspeleihin yhdessä alemman jatkosarjan voittajan kanssa. Muut alemman jatkosarjan joukkueet sijoittuvat runkosarjassa sijoille 9-11.

Kahdeksan parhaan puolivälierät (1-8, 2-7, 3-6, 4-5), välierät ja loppuottelu pelataan paras viidestä -järjestelmällä. Pronssiottelu pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.
 
Kausi päättyy runkosarjaan 9.-10. sijoittuneiden joukkueiden osalta. 11. sijoittunut joukkue saa kotiedun superpesiskarsintaan Ykköspesiksen 2. sijoittunutta vastaan. Ottelut pelataan paras viidestä -järjestelmällä.
 
Ykköspesiksen voittaja nousee suoraan kauden 2018 Superpesikseen. Jos kyse on suorasta noususta ja kaksi tai useampi joukkueista päätyy tasapisteisiin, pelataan kahden joukkueen osalta uusintaottelu.
 
Koti- ja vierasottelut ylemmässä jatkosarjassa (numerot alkusarjan sijoituksia)
 
1. kotona: 1-2, 1-4, 1-6 / vieraissa: 3-1, 5-1, 7-1
2. kotona: 2-3, 2-5, 2-7 / vieraissa: 4-2, 6-2, 1-2
3. kotona: 3-4, 3-6, 3-1 / vieraissa: 5-3, 7-3, 2-3
4. kotona: 4-5, 4-7, 4-2 / vieraissa: 6-4, 1-4, 3-4
5. kotona: 5-6, 5-1, 5-3 / vieraissa: 7-5, 2-5, 4-5
6. kotona: 6-7, 6-2, 6-4 / vieraissa: 1-6, 3-6, 5-6
7. kotona: 7-1, 7-3, 7-5 / vieraissa: 2-7, 4-7, 6-7